top of page

Komputer do homerecordingu, czyli jak zacząć nagrywać w domu #1


Seria, którą niniejszym oddaję w Twoje ręce, będzie ukazywała się tylko na blogu. Jak sama nazwa wskazuje, będę tutaj poruszał tematy związane z szeroko pojętym homerecordingiem.


Wierzę, że wiedza tu zawarta będzie ciekawa dla wokalistów i lektorów, ale także początkujących kompozytorów, producentów czy realizatorów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z obróbką dźwięku we własnym domu. Zajmiemy się sprzętem, technikami używania go, ciekawostkami i nowinkami, ale także trikami i n


ietypowymi rozwiązaniami, które pomagają tworzyć lepsze nagrania - nawet bez profesjonalnego studia.

Zacząć wypada od serca każdego studia w dobie cyfrowej rejestracji i obróbki. A więc dzisiejszym tematem będzie... komputer.

Bez względu na to czy wybierzesz system operacyjny Windows czy macOS, Twój komputer będzie centralną jednostką Twojego domowego zestawu do nagrań.


To tutaj podepniesz później interfejs audio, to tutaj wprowadzisz cyfrowy zapis dźwięku, i to tutaj przeprowadzisz edycję nagrań w oprogramowaniu DAW, czyli Cyfrowej Stacji Roboczej - o tym opowiem w oddzielnym poście.
Na co zatem zwrócić uwagę przy doborze komputera?

Jakie parametry będą miały wpływ na jakość pracy przy obróbce audio?


Uspokoję Cię - rejestracja i edycja dźwięku to dla współczesnych komputerów pestka!

W większości przypadków komputer, który już posiadasz, w zupełności wystarczy do tego celu.


O ile nie planujesz tworzyć bardzo skompliko


wanych sesji nagraniowych, w których pracować będziesz na setkach ścieżkach naraz, nakładać na nie efekty czy tworzyć wirtualne instrumenty w czasie rzeczywistym - Twoje domowe studio nie będzie potrzebowało potężnej mocy obliczeniowej.

Na pewne podzespoły warto jednak zwrócić uwagę - a jeśli poczujesz, że Twój komputer ma za mało mocy, to właśnie o te elementy warto zadbać przy rozbudowie.


Procesor
To od niego w największej mierze zależy moc obliczeniowa Twojego komputera. Jego szybkość bezpośrednio wpływa na to jak wygodnie można edytować nagrany materiał, a także wpływa na szybkość przetwarzania informacji z interfejsu audio czy nałożonych na ścieżki efektów.


Współczesne, wielordzeniowe procesory bez problemu radzą sobie z praktycznie każdym oprogramowaniem do obróbki audio. Nawet starsze, dwurdzeniowe chipy powinny poradzić sobie z uruchomieniem lżejszych systemów DAW i nagrywaniem - ale edycja materiału może być już utrudniona.


Pamięć RAM
Pojemność pamięci RAM bezpośrednio wpływa na wygodę używania wirtualnych instrumentów czy procesorów efektowych. Jest także odpowiedzialna za szybkość działania większych sesji czy sesji, w których edytujemy pliki filmowe.


Wygodnym standardem do domowego studia będzie 8 lub 16GB pamięci RAM - ale komputery wyposażone w pamięć 4GB także powinny poradzić sobie z większością zadań, a nawet starsze konstrukcje z pamięcią 2GB powinny pozwolić na nagrania - choć, jak wspomniałem przy procesorach, edycja materiału będzie powolna.Dysk twardy


To tu przechowujesz dane oprogramowania, efektów i sampli (czyli wszelkiego rodzaju dźwięków i nagrań wykorzystywanych przy produkcji muzyki), a także zapisujesz i odtwarzasz swoje nagrania.


Wielkość dysku nie ma większego znaczenia, jeśli nie planujesz prowadzenia wielogodzinnych i wielośladowych nagrań - ale ważnym czynnikiem jest prędkość dysku. Nowoczesne dyski SSD M.2 są bardzo szybkie i pozwalają na niezwykle efektywną pracę. Klasyczne dyski SSD także mają zapas prędkości do bardzo wygodnego działania. Starsze dyski talerzowe (HDD) zazwyczaj też są wystarczające, o ile mają prędkość obrotową 7200rpm. Spotykane w starych laptopach wersje 5400rpm mogą być nieco za wolne.Porty USB


Rzadko myślimy o portach USB jako o ważnym elemencie konstrukcji naszego komputera - jednak przy pracy z zewnętrznym interfejsem audio ważne jest, by prędkości przesyłu danych były stabilne i wysokie.


Potrzebujemy zatem jednego wolnego portu USB (najlepiej 3.0 lub 3.1), do którego podepniemy interfejs lub mikrofon USB. Na każde kolejne urządzenie (jak klawiatury czy kontrolery MIDI) przyda się dodatkowy port.Unikaj rozdzielaczy i hubów! Stabilność przesyłu danych w większości przypadków pozostawia w nich wiele do życzenia (poza drogimi, profesjonalnymi konstrukcjami). Do odczytu pendrive'a w zupełności wystarczy, ale podpięcie interfejsu może być problematyczne. Nie chcesz w końcu stracić cennego ujęcia przez błędy zapisu...


Karta graficzna


Karta graficzna jest podzespołem teoretycznie... zbędnym w komputerze służącym do nagrań audio.

Kilka pierwszych komputerów, które zbudowałem do nagrań, opierało się tylko na zintegrowanych kartach wbudowanych w płyty główne. Jednak w miarę zwiększenia liczby zleceń filmowych (udźwiękowienia, dubbing, montaż) konieczne stało się wyposażenie studyjnego peceta w dobrą kartę graficzną.Czy jej potrzebujesz? Musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie. Do nagrań dźwięku - nie. Ale jeśli chcesz w przyszłości nagrać i zmontować do nagranej piosenki teledysk, czy pracować jako lektor filmowy, czytając tzw. szeptanki - warto o tym podzespole pomyśleć zawczasu!


No i oczywiście... jeśli lubisz spędzić wieczór przy Wiedźminie czy Cyberpunku - karta graficzna się przyda 😉


Czy coś jeszcze?


Tak, jest jeszcze jedna ważna sprawa warta wspomnienia. To... prąd!Zakłócenia pochodzące z instalacji elektrycznej budynku, spadki napięcia czy inne problemy sieci mogą znacząco odbić się na jakości nagrań!


Interfejsy, mikrofony czy monitory odsłuchowe są często podatne na jakość prądu, którym zasilamy nasze studio. Jeśli zatem wiesz, że Twój dom miewa problemy z przygasającymi żarówkami, albo włączenie światła w łazience wyłącza telewizor w salonie - warto zainwestować w tzw. kondycjoner sieciowy lub zasilacz UPS, które pomogą nam "wyrównać" parametry prądu zasilającego komputer.


Podsumowanie
Mam świadomość, że komputer, na którym będziesz tworzyć swoje pierwsze nagrania, nie będzie maszyną stworzoną do pracy z udźwiękowieniem hollywoodzkich blockbusterów. Na etapie hobbystycznym najprawdopodobniej po prostu używać będziesz swojego codziennego desktopa lub laptopa - tego samego, na którym pracujesz, grasz czy odbierasz maile.


Większość współczesnych maszyn - nawet tych niedrogich, dostępnych w marketach AGD-RTV, nie będzie miało problemu z podstawowymi zadaniami nagraniowymi. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie lub co może powodować problemy podczas pracy - pozwala to szybciej diagnozować usterki i zapewnić sobie bezproblemową pracę na wiele lat!


876 wyświetleń

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page