top of page

Sztuka dla najmłodszych, czyli "Palec pod budkę" od Fundacji Kurdybanek


Od czasu pierwszego lockdownu w 2020 roku artyści szukali sposobów na przeniesienie swojej twórczości do przestrzeni wirtualnej.

Program "Kultura w sieci" dał szansę na stworzenie wielu kreatywnych projektów, które cieszą oko i ucho w internecie. Fantastyczne jest, że wiele działań skierowano do najmłodszych odbiorców - i cieszę się, że w kilku takich projektach mogłem wziąć udział!

Jednym z naciekawszych, stworzonych z niezwykłym rozmachem i zapałem, był projekt "Palec pod budkę, czyli bajki inspirowane kulturą Polski".

Fundacja Kurdybanek przygotowała treść czterech cudownych opowieści, które w przystępny i przyjemny sposób opowiadają o małych i dużych problemach, które dokuczają nam każdego dnia w codziennym życiu. Z nutką legendy, mistycyzmu i fantastyki nasi bohaterowie pokonują przeciwności i stają się emocjonalnie silniejsi.


Bajki, stworzone przez specjalistów w dziedzinie psychologii, zostały potem nagrane w VoiceStudio.pl w wykonaniu zawodowych terapeutów. Nagrania dostały następnie oprawę wizualną, która zmienia się w każdym kolejnym filmie (i zaangażowała mnóstwo fantastycznych ludzi!), a także tłumaczenie na Polski Język Migowy.


Przygody Tosi, Krzysia (zbieżność imion przypadkowa!) i ich rodziców mają w sobie wiele odniesień do sytuacji, które znamy i pamiętamy z własnego życia. A najmłodsi odbiorcy na pewno docenią humor i niezwykłe, baśniowe postaci, które możemy spotkać w różnych regionach Polski.Wszystkie bajki niosą ważne przesłania i są okraszone morałem, który podnosi ich wartość edukacyjną. Łatwo polubić bohaterów i puścić wodze wyobraźni, gdy wsłuchujemy się w zbudowany odpowiednim udźwiękowieniem świat magii, potworów i przygód.Przyznam, że miałem niesamowitą frajdę pracując nad tym projektem - budowanie za pomocą dźwięków całego świata, tworzenie głosów dla potworów czy budowanie napięcia fabularnego to jedne z moich ulubionych zajęć!


Do tego, po zakończeniu projektu finansowanego z "Kultury w sieci", fundacja postanowiła kontynuować tworzenie bajek, dzięki czemu powstała niedawno nowa bajka, w której użyczyłem także głosu. Uwaga, podkładam tutaj ponad 15 różnych postaci...!


Ale to, co w moim studiu było największą częścią projektu to... muzyka!


Każda z bajek miała swoją piosenkę. A każda piosenka była w innym stylu! Niesamowite wyzwanie, prawda? Karolina Ligęza i Michał Tkaczyk stworzyli zarys muzyki, którą później aranżowałem i nagrywałem w swoim studiu (z ich pomocą i głosami, rzecz jasna!). Nie było dwóch takich samych utworów, więc mogłem rozwinąć swoje kreatywne skrzydła i bawić się dźwiękami. Czyż jest coś cudowniejszego dla artysty?


Od ukulele, dzwoneczków, gitar, przez akordeon, fortepian, skrzypce, wiolonczelę, cajon, aż po orkiestrę dętą... znajdzie się tu wszystko. Nawet wilk! ;)


To było kilka tygodni niełatwej i żmudnej pracy - ale dawno nie miałem takiej satysfakcji i takiego upustu dla kreatywnej, muzycznej energii!


Wszystko, co usłyszycie, powstało w moim studiu. Karolina i Michał dali głosy, Michał zagrał także na gitarze basowej i ukulele. A cała reszta instrumentów, jak również miks i mastering projektu - to moje dzieło. To jak, chcecie posłuchać? :) Wszystkie piosenki zebrane są tutaj, zapraszam!


305 wyświetleń

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Kommentit


bottom of page